W Duchu Niepodległej to koncert pieśni religijnych, patriotycznych i rozrywkowych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Idea koncertu narodziła się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie (diecezja Warszawsko-Praska) jako odpowiedź na rokrocznie organizowane koncerty patriotyczne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada. W celu uczczenia, w sposób jak najbardziej uroczysty okrągłą, 100. Rocznicę, zorganizowany został dziękczynny koncert z udziałem orkiestry symfonicznej, chóru oraz solistów. Program koncertu, wybór pieśni oraz przygotowana narracja, oparta o teksty Biblijne, nawiązuje do elementów historii Polski oraz stanowi dziękczynienie Bogu i Matce Bożej za opiekę, ochronę nad Ojczyzną oraz odzyskaną wolność.
UCZESTNICY
Około 60 – osobowa orkiestra symfoniczna, w której skład wchodzą młodzi muzycy, grający na stałe w różnych zespołach oraz orkiestrach na terenie Warszawy i okolic.
W skład orkiestry wchodzą:
Sekcja smyczkowa:
skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy;
Sekcja dęta drewniana:
flety (w tym piccolo), oboje, klarnety, fagoty;
Sekcja dęta blaszana:
trąbki, waltornie, saksofony, puzony, tuby;
Sekcja rytmiczna:
pełny zestaw perkusyjny, kotły, perkusjonalia, dzwonki, gitara basowa; syntezator (fortepian, dzwony rurowe, marimba, czelesta)
W koncercie występują wokaliści z doświadczeniem scenicznym z terenu Wołomina i Warszawy oraz 30- osobowy chór jednogłosowy złożony z osób zaangażowanych we wspólnoty religijne w trzech wołomińskich parafiach. Zapowiadając utwory oraz przedstawiając ich konteksty biblijne i historyczne, koncert prowadzi konferansjer – doświadczony lektor i narrator.
Orkiestra, chór i soliści występują pod dyrekcją Krzysztofa Procajło – muzyka, aranżera, organizatora i pomysłodawcy koncertu.
OPRAWA WIZUALNA I KWESTIE TECHNICZNE
W ramach orkiestry, każdy z muzyków posiada swój własny, oświetlony pulpit. Członkowie chóru natomiast korzystają z przygotowanych śpiewników. Dyrygent, na podeście dyrygenckim swoje miejsce ma przed chórem i orkiestrą.
Orkiestra, a przede wszystkim chór, nagłośniona jest zestawem dwóch lub czterech (w zależności od wielkości kościoła) kolumn oraz mikrofonami pojemnościowymi. Soliści posiadają swoje, niezależne mikrofony. Wykorzystane zostaje także nagłośnienie kościelne – podłączenia wyjścia naszego miksera i przesłanie sygnału z mikrofonów chóru na cały kościół. Pozwala to na lepszą słyszalność i rozumienie tekstu. Dla zapewnienia jak najlepszych wrażeń wizualnych, dodatkowo wykorzystywane jest oświetlenie, którym doświetlamy miejsce w którym orkiestra i chór występuje – prezbiterium i kościół.
Pod koniec koncertu, przy wyjściu głównym zostaje wystawiona specjalnie przygotowana tablica w formacie A2 zawierająca informacje o wykonawcach oraz utworach.