Lis 14

Koncert w Częstochowie - notatka prasowa

Napisane przez 

Zachęcamy do zapoznania się z notatką prasową dotyczącą koncertu "W Duchu Niepodległej" organizowanego w ramach XXI Święta Muzyki w Bazylice Jasnogórskiej 23 listopada br.

 „W Duchu Niepodległej” to cykl koncertów zorganizowanych przez pełnych miłości do Boga i pasji do muzyki młodych ludzi. Inicjatywa zorganizowania zespołu powstała w pierwszej połowie 2018 roku. Wśród wielu wydarzeń związanych z Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę zostało stworzone wydarzenie o charakterze patriotyczno-religijnym, które jest próbą zabrania widza w pewnego rodzaju opowieść. Poprzez muzykę światło i narrację, opowiedziane zostają trzy, przeplatające się historie. Pierwsza i najważniejsza - historia zbawienia ludzkości. Wokół niej zbudowane są dwie kolejne - naszego narodu od czasu zaborów do czasu wolności; a także osobiste historie każdego z nas. Organizatorzy poruszają trudne tematy takie jak cierpienie, pokora, śmierć, ale także te weselsze - jak miłość i radość.

W historii Bóg działał przez ludzi. Naszym zaangażowaniem i muzyką chcemy oddać mu chwałę i dziękczynienie za odzyskaną wolność i opiekę nad Ojczyzną, oraz zbliżyć do niego innych. Mamy nadzieję, że dzięki pracy blisko 90 młodych osób, każdy odnajdzie w koncercie coś dla siebie. Coś co go dotknie i zostanie w nim na długo, a całe widowisko pozwoli na wzbudzenie w każdym z nas głębszej refleksji na temat swojego życia - mówi Krzysztof Procajło, organizator i dyrygent. W programie zaprezentujemy takie pieśni jak „Chwała, moc i dziękczynienie”, „Duszo ma Pana Chwal” czy wszystkim znane „Matko Najświętsza”, które jako jedyni wykonujemy wraz z orkiestrą symfoniczną. Pojawią się także pieśni mniej znane takie jak „Mario, matko Polskiej ziemi”. Pieśń ta również nigdy dotąd nie została zaaranżowana na orkiestrę symfoniczną. Cały koncert zwieńczymy dziękczynnym Te Deum oraz pieśnią „Maria Regina Mundi”.

Patronat honorowy nad koncertem, który odbędzie się 23 listopada 2019 roku o godzinie 19:00 w Bazylice Jasnogórskiej objęli Premier Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Niepodległa, Samorząd Województwa Śląskiego oraz J.E. Abp dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski.

Partnerzy: Poczta Polska, Fundacja BGK
Sponsorzy: Wodmel, Zakłady Mięsne Zakrzewscy.

Wstęp na koncert jest wolny.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Instagram

Szybkie łącza

 

 

newsletter

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!